News

State competition web web sites, times set for 2019-20 children baseball competition

State competition web web sites, times set for 2019-20 children baseball competition

The Indiana twelfth grade Athletic Association finalized the times and places for the kids baseball competition for 2019-2020.

Girls competition starts with sectional games from Feb. 4-8, local games on Feb. 15, semi-state games on Feb. 22 additionally the state finals on Feb. 29. Sectional games for the boys competition operate March 3-7, regionals on March 14, semi-state games on March 21 additionally the state finals on March 28.

Right right Here the competition areas (sectional groupings below)

Girls basketball

Regionals hosts

Class 4A: LaPorte, Marion, Decatur Central, Columbus North

Class 3A: Jimtown, Bellmont, Greencastle, Charlestown

Class 2A: Winamac, Frankton, Southmont, Paoli

Course A: Caston, Tri-Central, Southwestern (Shelbyville), Western Washington

Semistates

North: LaPorte, Logansport

Southern: Jasper, Jeffersonville

State finals

Bankers Lifetime Fieldhouse

Guys baseball

Regionals hosts

Class 4A: Michigan City, Logansport, Southport, Seymour

Class 3A: Southern Bend Washington, Brand Brand Brand New Castle, Greencastle, Washington

Class 2A: North Judson, Lapel, Greenfield-Central, Southridge

Course A: Triton, Frankfort, Martinsville, Loogootee

Semistates

North: Lafayette Jeff, Elkhart Central

South: Washington, Seymour

State finals

Bankers Lifestyle Fieldhouse

Here you will find the hosts that are sectional

Girls baseball

Class 4A

Sectional 1: Lake Central

Sectional 2: Portage

Sectional 3: Michigan City

Sectional 4: Warsaw

Sectional 5: East Noble

Sectional 6: Fort Wayne South Part

Sectional 7: Logansport

Sectional 8: Westfield

Sectional 9: Richmond

Sectional 10: Tech

Sectional 11: Pike

Sectional 12: Plainfield

Sectional 13: Center Grove

Sectional 14: Bloomington South

Sectional 15: Jennings County

Sectional 16: Evansville Harrison

Class 3A

Sectional 17: Calumet

Sectional 18: Knox

Sectional 19: Glenn

Sectional 20: Lakeland

Sectional 21: Fort Wayne Concordia

Sectional 22: Twin Lakes

Sectional 23: Mississinewa

Sectional 24: Yorktown

Sectional 25: Danville

Sectional 26: Owen Valley

Sectional 27: Bishop Chatard

Sectional 28: George Washington

Sectional 29: Southern Dearborn

Sectional 30: Charlestown

Sectional 31: Princeton

Sectional 32: Heritage Hills

Class 2A

Sectional 33: Whiting

Sectional 34: Hebron

Sectional 35: Fairfield

Sectional 36: Bluffton

Sectional 37: Lewis Cass

Sectional 38: Sheridan

Sectional 39: Eastbrook

Sectional 40: Lapel

Sectional 41: Northeastern

Sectional 42: Eastern Hancock

Sectional 43: Western Boone

Sectional 44: Cloverdale

Sectional 45: Switzerland County

Sectional 46: Providence

Sectional 47: Eastern Greene

Sectional 48: Forest Park

Class A

Sectional 49: Morgan Township

Sectional 50: Culver

Sectional 51: Fort Wayne Blackhawk

Sectional 52: Pioneer

Sectional 53: North Miami

Sectional 54: Attica

Sectional 55: Tri-Central

Sectional 56: Union City

Sectional 57: Clay City

Sectional 58: Metropolitan

Sectional 59: Greenwood Christian

Sectional 60: Waldron

Sectional 61: New Washington

Sectional 62: Western Washington

Sectional 63: North Daviess

Sectional 64: https://brightbrides.net/review/waplog Wood Memorial

Men baseball

Class 4A

Sectional 1: East Chicago Central

Sectional 2: Valparaiso

Sectional 3: LaPorte

Sectional 4: Elkhart Central

Sectional 5: Fort Wayne Carroll

Sectional 6: Huntington North

Sectional 7: Lafayette Jeff

Sectional 8: Noblesville

Sectional 9: Muncie Central

Sectional 10: Lawrence Central

Sectional 11: Southport

Sectional 12: Mooresville

Sectional 13: Shelbyville

Sectional 14: Columbus North

Sectional 15: Seymour

Sectional 16: Evansville North

Class 3A

Sectional 17: Hammond

Sectional 18: Hanover Central

Sectional 19: Jimtown

Sectional 20: Twin Lakes

Sectional 21: NorthWood

Sectional 22: Garrett

Sectional 23: Norwell

Sectional 24: Brand New Castle

Sectional 25: Greencastle

Sectional 26: Edgewood

Sectional 27: Shortridge

Sectional 28: Indian Creek

Sectional 29: Connersville

Sectional 30: Corydon Central

Sectional 31: Vincennes Lincoln

Sectional 32: Boonville

Class 2A

Sectional 33: Bowman Academy

Sectional 34: North Judson

Sectional 35: Westview

Sectional 36: Manchester

Sectional 37: Winamac

Sectional 38: Western Boone

Sectional 39: Blackford

Sectional 40: Alexandria

Sectional 41: Hagerstown

Sectional 42: Heritage Christian

Sectional 43: Southmont

Sectional 44: North Decatur

Sectional 45: Southwestern (Hanover)

Sectional 46: Crawford County

Sectional 47: North Knox

Sectional 48: Southridge

Class A

Sectional 49: Kouts

Sectional 50: Triton

Sectional 51: Fremont

Sectional 52: Caston

Sectional 53: Southern Wells

Sectional 54: Attica

Sectional 55: Wes-Del

Sectional 56: Blue River Valley

Sectional 57: White River Valley

Sectional 58: Bethesda Christian

Sectional 59: Lutheran

Sectional 60: Southwestern (Shelbyville)

Sectional 61: Borden

Sectional 62: Edinburgh

Sectional 63: Loogootee

Sectional 64: Springs Valley

Call Star reporter Kyle Neddenriep at (317) 444-6649.

Leave a comment